A címke- és szalagnyomtatás elég összetett szakma, hiszen a fő pillérek a nyomtató kezelése és a látványterveket megtervezése. Ezek javarészt férfiasabb feladatok, főleg a nyomtatás, hiszen technikai, műszaki tudás szükséges hozzá, és ezzel a férfiak jobban tudnak azonosulni.
Hogyan szerettem meg ezt a világot nőként?
2015-ben, amikor elindultam a családi vállalkozás keretei közt a generációváltás útján, akkor a címkék, szalagok nyomtatásával nem foglalkoztam, egészen 2023. októberéig. Egyáltalán nem kezeltem még ilyen gépet addig, csak láttam, ahogy a kollégáim használják őket. Tehát 8 éven át „csak” készítettem a látványterveket, tartottam a kapcsolatot a vevőkkel, végeztem az adminisztratív feladatokat, mert készültem az ügyvezetésre. Beletanultam a social mediába, rendezvényekre jártam, hogy új tudást és kapcsolatokat szerezzek. Én voltam a cég „háziasszonya”.
Sok újdonságot tanultam 2015. óta, az elmúlt 1 évben meg még többet, főleg hogy előtte 10 évig csak alkalmazott voltam. Bele kellett tanulnom egy vállalkozás működésébe, komoly, felelősségteljes döntéseket hozni és előre tervezni. Mindezt akkor, amikor amúgy minden a fejetetejére állt a covid, utána a gazdasági kihívások miatt. A szüleimnek az előtte levő 30 évben nem volt annyi kihívásuk, mint amit én megéltem a 8 év alatt.
Szerencsére a csapat jól összekovácsolódott, a fluktuáció nem volt ismert dolog számunkra, és mindenkit csak a megoldás érdekelt. A partnereink is hasonló helyzetben voltak, így alkalmazkodtak velünk együtt. Ennek köszönhetően átvészeltük ezeket az éveket, és 2023-ban már rekord bevételeink voltak.
Sose fordult meg a fejemben, hogy bezárjunk, pedig a rezsiőrület miatt nagyon nehéz volt. A fűtést villanyradiátorral oldottuk meg, a benti hőmérséklet mégse érte el a nap végére a 20 fokot, kabátban dolgoztunk. Meg kellett hoznunk más nehéz döntéseket, hogy biztonságban tudjunk működni tovább.
Mi az, ami belül hajt, hogy ennyi kihívás mellett 2023. októberében úgy döntöttem, hogy önálló lábra állok, és kilépek a biztosnak hitt családi vállalkozásból?
OK, ez a mondat amúgy teljes képzavar. Mesélek tovább, és a végére szerintem összeáll a kép.
2023. közepén éreztem, hogy az évek óta vágyott ügyvezetői pozícióm nem fog összejönni. Évekig készültem rá, fontos volt számomra, hogy a mi generációváltásunk sikeres legyen. A döntést ezért meghoztam és eljöttem, visszaadtam a részem. Ajándékba, ingyen… csak eljöhessek és szabad lehessek. Sok más részlet is van, amit nem oszthatok meg ekkora nyilvánosság előtt.
Szinte egyből mentem a könyvelőhöz és az ügyvédhez, hogy indítsuk az alapítást! Nem volt kérdés, hogy a cégnév a Szalagoslány lesz. 8 éve építettem már akkor ezt az énmárkát, így ismertetek meg sokan. Azért találtam ki, hogy a textilipar mellé új piacokra is nyissunk. Ez adott egy stabil alapot, amire építettem az újraindulásomat. Amit mostanra igazi újjászületésnek kezdek megélni, sokkal szemléletesebb is rá ez a szó.
Megrendeltem az első gépemet a szalagokhoz. Életemben először én nyomtattam a logózott és ünnepi feliratos szalagokat nektek. A legnagyobb kihívásom volt az elmúlt 9 évben megtanulni ennek a gépnek a működtetését. Sok elrontott szalag került a kukába, technikai kihívásokkal szembesültem folyamatosan. Nehéz volt nőként is, meg úgy is, hogy nekem ehhez nincs igazán érzékem. Mégis csináltam, mert meg akartam érteni a működését a gépnek. Titeket sem akartalak cserben hagyni, szalag nélkül, mert jó páran megkerestetek és annyira nagyon jól esett ez nekem. Azóta is hálás vagyok, főleg az első fecskéknek.
Februárban csatlakozott hozzám az unokatesóm, Cili is, akivel a családi cégben együtt dolgoztunk korábban. Hiányzott neki (is) a közös munka, ezért folytattuk. Innentől már közösen próbáljuk megfejteni a nyomtatót. Támogatjuk egymást, amikor elakadunk. Mindig megoldottuk és egyre magabiztosabbak lettünk. Végül szeptemberben egy újabb nyomtatóval bővültünk. Ami persze újabb kihívásokat hozott…
Az elmúlt félévben elkészítettük a honlapot és blogot indítottam, amik szintén teljesen új feladatok voltak a számomra, mert ilyet korábban nem csináltam. Közben igyekeztem aktívabb lenni a social mediában, hogy eljusson az újraindulásom híre minél több emberhez. Igen, teljesen újra kellett építenem a vevőkörömet, mert bizony több mint 1.200 partnert vesztettem el egy pillanat alatt azzal, hogy újraindultam.
Eddig csak a kihívásokról beszéltem, amiket tudatosan nem szeretek problémának hívni. Miért? Mert nem szeretek panaszkodni. A kihívások, ha megugorjuk őket, és megoldjuk, akkor az a sikerünk szükséges részei. Tapasztalat szerzés, mondhatjuk így is. Ez teszi szerintem igazán értékessé számunkra a vállalkozásunkat! Ez pénzben nem fejezhető ki, mégis erősebb kötelék bárminél.
Ez még viszont nem a slusszpoén a miértemre!
Az elmúlt hónapokban jöttem rá, mikor volt az a pillanat az életemben, amikor én megszerettem ezt a címkés világot. 12 éves voltam, amikor már pár éve elindította Apu a céget, és még voltak Budapesti Divat Napok. Sokáig részt vett rajta, hogy ismertebb legyen a cég. A ’90-es évek közepén ez egy jó ismerkedési lehetőség volt, 3 napos kiállítás a szakma számára, a textilipar szereplőivel.
Az első kiállítási dekorációt én találtam ki, Apu megvalósította, és részt is vettem az egyik hétvégi napon, amikor nem volt suli, és fogadtam, beszélgettem az érdeklődőkkel. Nagy élmény volt, hogy az én ötletemet valósította meg Apu, és imádta mindenki, mert feltűnő volt, jó beszélgetésindító is egyben. Tiniként ez egy óriási elismerés volt a számomra a szüleimtől, ezért azt gondolom ez egy meghatározó élményem abban, hogy az újraindulás mellett döntöttem és nem a befejezésben.
Szeretek erre visszagondolni. 2022-ben lehetőséget kaptunk, hogy kiállítsunk a B2W Fesztiválon, amit Pálfi Évinek köszönhetek. Cilivel voltunk kint egész nap, egyenpólóban és blézerben. Nagyon élveztük és jó volt kapcsolódni a látogatókkal.
Szeretem a vevőinket és úgy érzem tényleg nagyon jó vevőink vannak, akik kedvesek,
Szeretem a vevőinket és úgy érzem tényleg nagyon jó vevőink vannak, akik kedvesek, nyitottak, hálásak és hűségesek hozzánk. Jó velük bepillantani a kulisszák mögé. A beszállítóink mind rugalmasak és nagyon segítőkészek, gyorsak, amik elengedhetetlenek a mi jó működésünkhöz.
Te miért szereted a szakmád? Ha van kedved írd meg nekünk, kapcsolódjunk!
Ölellek,
Nóri, a Szalagoslány